راه حل های سیستم های بیمارستانیهزینه‌های انرژی در حال افزایش است، در‌آمدها محدود است و همچنین همه روزه بر تعداد انتخاب‌های ما در زمینه تکنولوژی‌های موثر افزوده می‌شود. طبیعی است برای رقابت در این تغییرات سریع می‌بایست ساختمانی با حداکثر بهره‌وری انرژی در اختیار داشته باشید.
برای برخورد با چنین چالشی بهترین روش بهره‌گیری از خدمات مدیریت هوشمند ساختمان (BMS) است. شرکت مهندسان مشاور آترینا با بهره گیری از تکنولوژی‌های روز اروپا، محصولات معتبر و با کیفیت برندهای خوشنام و همچنین تجربه کارشناسان و متخصصین خود می‌تواند شما را در جهت بهبود وضعیت مصرف انرژی و دستیابی به یک سیستم مدیریت هوشمند یکپارچه که کنترل دقیق و مناسبی را در اختیارتان قرار می‌دهد، یاری کند.
در یک ساختمان سیستم‌های تاسیسات برقی و مکانیکی ساختمان بیش از 70 درصد انرژی مصرفی ساختمان را به خود اختصاص داده‌اند، از این حیث یک ساختمان می بایست از زمان طراحی تا زمان بهره‌برداری به گونه‌ای اجرا گردد که نتیجه آن بیشترین صرفه‌جویی در مصرف انرژی باشد. مصرف انرژی را می‌بایست هم در بحث ابنیه و هم در بحث تاسیسات برقی و مکانیکی ساختمان مهار کرد.
آنچه در یک بیمارستان علاوه بر بحث مصرف انرژی از اهمیت فوق‌العاده‌ای برخوردار است حضور بیماران و نیاز آنها به بهره‌مندی از یک محیط مناسب با حداکثر پارامترهای آسایش است که آنها را در مسیر بهبود و همچنین کارکنان شیفت های مختلف بیمارستان را در جهت خدمات رسانی بهتر به بیماران و افزایش بهره‌وری کاریشان یاری دهد. فاکتورهای اساسی یک بیمارستان که می‌تواند آنرا به عنوان یک بیمارستان خوب معرفی کند عبارتند از قابل اطمینان بودن، خدمات رسانی مناسب و به هنگام برای بیماران، داشتن حداکثر بهره‌وری انرژی و توفیقات مالی.
1- چالش‌های مهم در یک بیمارستان
بنا به آنچه در بالا ذکر شد چالش‌های اصلی پیش روی مدیریت بیمارستان را می‌توان به قرار زیر برشمرد:
* ایجاد شرایط آسایش با حداکثر فاکتورهای استاندارد برای بیماران. • ایجاد یک محیط مراقبت کامل از بیماران.
* افزایش بهره وری سیستم‌های بیمارستانی و کارکنان.
* کنترل دقیق و مناسب روی تمام زیر‌سیستم‌ها جریان ضعیف.
* کاهش کارکرد غیر‌ضروری و به حداقل رساندن تعمیرات و زمان خرابی تجهیزات تاسیسات بیمارستان.
* کاهش و کنترل مصرف انرژی و به تبع آن کاهش هزینه‌های مربوط به آن.
بنابراین مدیریت بیمارستان می بایست در جهت مقابله با این چالش‌ها گام‌های موثری را برداشته و تصمیمات مهمی را اتخاذ نمایند. برای مقابله با این معضلات در ادامه راه‌حل‌هایی پیشنهاد خواهد گردید که در لزوم استفاده از هر یک از آنها توضیحاتی نیز ارائه گردیده است.
راه حل‌های مفید برای مقابله با چالش‌های بالا را می‌توان به دو بخش کلی تقسیم نمود.
راه حل‌های عمومی مدیریت هوشمند ساختمان که شامل موارد زیر است:
• کنترل سرمایش، گرمایش و تهویه مطبوع (HVAC Control)
• کنترل برق و روشنایی (Lighting and Power Control)
• کنترل سیستمهای دسترسی و تردد (Access Control)
• سیستم های نظارت تصویری (CCTV)
• سیستم های اعلام حریق (Fire Alarm) • سیستم کنترل پارکینگ (Parking Management System)
• کینگ (Parking Management System)
راه حل‌های اختصاصی مدیریت هوشمند ساختمان که شامل موارد زیر است:
• کنترل اتاق عمل
• کنترل اتاق نگهداری نوزادان و زایشگاه
• بانک خون و دیگر بافت‌های حیاتی
• فضای قرنطینه
• آزمایشگاه
• اتاق مراقبت های ویژه شامل ICU & CCU
• داروخانه
• کنترل و مانیتورینگ گازهای طبی
• سیستم احضار پرستار یکپارچه
• سیستم ساعت مرکزی
• و برخی سیستم‌های دیگر . . .
2- بررسی راه حل‌های عمومی مدیریت هوشمند ساختمان بیمارستان
2-1-سیستم‌های کنترل سرمایش، گرمایش و تهویه مطبوع (HVAC Control System)
در بحث کنترل HVAC چهار عامل اصلی آسایش می‌بایست از طریق کنترل تجهیزات مختلف تاسیسات مکانیکی تحت کنترل در آیند. این چهار فاکتور به قرار زیر است:
• کنترل دما (Temperature Control)
• کنترل رطوبت (Humidity Control)
• کنترل جریان هوا (Air Flow Control)
• کنترل کیفیت هوا (Air Quality Control)
2-2-کنترل برق و روشنایی (Electrical Panel & Lighting Control System)
مبحث دیگری که کنترل آن از اهمیت فوق‌العاده‌ای برخوردار است بحث برق و روشنایی ساختمان است. کنترل میزان روشنایی نقش بسزایی در تامین آسایش و آرامش بیماران و تسریع در فرآیند بهبود آنها ایفا می‌کند. علاوه بر آن نور مناسب فضاهای مختلف باعث می‌شود که شرایط کاری و درمانی بهبود یابد و بهره وری افزایش یابد. تنوع لامپ‌هایی که در یک بیمارستان استفاده می‌شوند به خاطر تنوع در کاربری فضاهای مختلف، زیاد است. لامپ‌ها دامنه وسیعی را از اتاق عمل تا محیط‌های داخل بخش و حتی محوطه بیمارستان را در برمی‌گیرند.
سیستم‌های برقی و روشنایی حدود 40% از کل مصرف انرژی یک ساختمان را در بر می‌گیرد. بنابراین با استفاده از یک سیستم مدیریت هوشمند کارا و قابل اعتماد می‌توان بین 25 تا 50% از میزان مصرف انرژی برق را در ساختمان‌ها فقط به واسطه کنترل صحیح سیستم روشنایی و توزیع برق، کم کرد.
2-3-سیستم‌های کنترل دسترسی و تردد (Access Control System)
تامین امنیت بیماران در یک بیمارستان و لزوم کنترل در رفت و آمدها از جمله چالش‌های مهم دیگری است که مدیران بیمارستان‌ها با آن روبرو هستند. بیماران انتظار دارند در یک محیط امن و آرام دوره بیماری خود را گذرانده و بهبودی کامل خود را بدست آورند.
سیستم‌های کنترل دسترسی و تردد با استفاده از کارت‌های مغناطیسی و کارتخوان‌های مناسب و یا با استفاده از قفل‌های محلی رمزدار و یا سیستم‌های مشابه دیگر و به همراه نرم‌افزارها و برنامه‌های مناسب که توسط کارشناسان سیستم‌های امنیتی نوشته می‌شوند، می‌توانند آمد و شد افراد به فضاهای مختلف را کنترل کنند. همچنین با بهره‌گیری از یک اتاق کنترل و مانیتور مرکزی می‌توان ورود و خروج افراد را مانیتور و کنترل نمود و در صورت لزوم گزارش‌هایی از آن تهیه کرد تا برای مدیریت ارسال گردد.
همچنین سیستم‌های کنترل دسترسی و تردد به حراست بیمارستان کمک خواهد کرد که بتوانند نظارت و کنترل دقیق‌تری روی ورود و خروج افراد به داخل و یا خارج بیمارستان داشته باشند و علی‌الخصوص در زمان ملاقات و یا شب‌ها بتوانند وظایف خود را در زمینه حفاظت از ساختمان به درستی انجام دهند.
همچنین سیستم‌های کنترل دسترسی و تردد به حراست بیمارستان کمک خواهد کرد که بتوانند نظارت و کنترل دقیق‌تری روی ورود و خروج افراد به داخل و یا خارج بیمارستان داشته باشند و علی‌الخصوص در زمان ملاقات و یا شب‌ها بتوانند وظایف خود را در زمینه حفاظت از ساختمان به درستی انجام دهند.
2-4-سیستم‌های نظارت تصویری
انواع دوربین‌های مدار بسته و شبکه های مربوطه آنها تشکیل سیستم های نظارت تصویری و نظارت پیرامونی را می دهند. استفاده از این سیستم به ما این امکان را می دهد که بدون اینکه نیاز باشد به نقاط مختلف ساختمان سرکشی کنیم بتوانیم کلیه محیط‌های مورد نیاز را ببینیم و روی آنها به صورت مستقیم نظارت داشته باشیم و آنها را مانیتور کنیم. سیستم‌های نظارت تصویری در محیط‌های داخلی بیمارستان نظیر راهروها، اتاق‌ها و یا بخش‌های مختلف بیمارستان که نیازمند کنترل و نظارت دائم هستند به کار گرفته می‌شوند. دوربین‌های نظارت تصویری بر طبق استانداردهای خاص امنیتی و حفاظتی و در نقاط خاص نصب می‌گردند و می‌توان تصاویر ارسالی از آنها را در اتاق کنترل مشاهده نمود و بدین ترتیب اشراف کامل به محیط‌های مختلف داشت.
2-5-سیستم‌های اعلام و اطفاء حریق
در بحث تضمین سلامت افراد در ساختمان موضوع وجود یک سیستم بی نقص اعلام و اطفاء حریق از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. اعمال مدیریت درست در هنگام وقوع حریق تاثیر مستقیم بر حفظ سلامت افراد دارد. در هنگام وقوع حریق با چالش‌های اساسی زیر که در روند گسترش آتش و به خطر انداختن سلامت افراد موثر هستند روبرو هستیم:
• میزان اکسیژن محیط
• شدت وزش هوا و تولید باد
• افزایش میزان دود و گازهای حاصل از حریق
• عدم اطلاع به موقع از وقوع حریق
• محبوس شدن در آتش
• تاخیر در عملکرد سیستم اطفاء حریق
3- یکپارچه‌سازی یا همان فرایند تجمیع سیستم‌ها
یکپارچه سازی به ما کمک می کند تا دیگر درگیر مشکلات و معضلات استفاده از سیستم های منفرد نشویم و بتوانیم علاوه بر کاهش 15% از هزینه‌های اولیه، یک سیستم واحد را از نظر عملکردی و برنامه‌ریزی در اختیار داشته باشیم. این سیستم ما را در جهت کاهش تعداد نفرات، کاهش خطاهای انسانی و رسیدن به یک سیستم جامع، کامل و دقیق کنترلی یاری خواهد داد. از دیگر مزایای استفاده از سیستم BMS یکپارچه (Integrated) کاهش مصرف انرژی در ساختمان است و به ما کمک می‌کند تا بتوانیم گام‌های موثری در جهت صرفه‌جویی در مصرف انرژی و همچنین صرفه‌جویی در هزینه‌های مرتبط با آن برداریم.
سیستم یکپارچه مدیریت هوشمند ساختمان برای مدیریت بیمارستان این امکان را فراهم می‌کند که بتواند کلیه تجهیزات پزشکی را از داخل اتاق کنترل و مانیتور کند به شرط آنکه این تجهیزات قابلیت اتصال به شبکه BMS را داشته باشند. در این زمینه می‌توان از مشورت شرکت طراح BMS برای بررسی دستگاه‌ها از نظر قابلیت اتصال آنها به BMS بهره برد. همچنین کلیه تجهیزات دیگر از قبیل آسانسور و پله برقی (در صورت وجود) می‌توانند به سیستم یکپارچه BMS متصل شوند و از آن طریق کنترل و مانیتور گردند.
4- بررسی راه حل‌های اختصاصی مدیریت هوشمند ساختمان بیمارستان
4-1- اتاق عمل
آنچه در اتاق عمل از اهمیت بسزایی برخوردار است تامین یک محیط بهینه برای عمل کردن بیمار همزمان با ایجاد شرایط آسایش برای کارکنان اتاق عمل می باشد. بدین منظور باید موارد زیر اجرا شوند:
• کنترل تهویه و فشار اتاق عمل
• کنترل بدون تاخیر دما و رطوبت
• مانیتورینگ برق اضطراری
• مانیتورینگ کیفیت هوا
• مانیتورینگ گازهای طبی
• کنترل دسترسی و تردد
از جمله مزیت های اتاق عمل هوشمند می توان به مواردی همچون:
کنترل هوشمند شرایط محیطی (دما، فشار، رطوبت، میزان گازها و اشعه‌ها و...... )
-کنترل تجهیزات و دستگاه های موجود در اتاق عمل
- مدیریت زمان، اخطارها، هشدارها و …
-کنترل هوشمند شرایط بیمار و همکاری در اتخاذ تصمیمات متناسب با علایم حیاتی بیمار
طراحی یک سیستم تهویه مطبوع مناسب برای اتاق عمل، از پخش عفونت‌ها در حین انجام عمل جراحی جلوگیری می‌نماید و این در حالی است که کلیه افراد داخل اتاق عمل (پزشکان و پرستاران) در آسایش کامل به سر می‌برند. جلوگیری از پخش عفونت بیماران اغلب با فرایندهای مشکل و پردردسر مقایسه می‌شود که عوامل مختلفی را شامل می‌گردد و دسترسی به عملکردی قابل قبول و مطمئن، نیازمند کنترل دقیق عوامل مختلفی است. به طور کلی شرایط اولیه و مهم تهویه مطبوع در اتاق عمل به طور خلاصه به شرح زیر است:
به دلیل جلوگیری از نفوذ هوای بیرون به داخل اتاقهای عمل، فشار نسبی این فضا مثبت است.
- هوای اتاق عمل مجددا به داخل برنمی گردد مستقیما این هوا به محیط تخلیه می شود به عبارت دیگر هواسازهای اتاق عمل دارای کانال برگشت نمی باشند و از صد در صد هوای تازه استفاده می کنند.
- در هر ساعت پانزده مرتبه حجم هوای اتاق عمل با هوای تازه تعویض می گردد.
- یک دستور عمومی برای تهویه مطبوع اتاق عمل آن است که دمای هوا باید‌20 تا 24 درجه سانتی‌گراد‌ (معادل 68 تا 76 فارنهایت) و رطوبت نسبی بین پنجاه تا شصت درصد نگه داشته شود.
4-2- بخش نگهداری نوزادان / زایشگاه
جلوگیری از کودک‌ربایی، کاهش مسئولیت‌ها و کاهش حق بیمه و جرایم پرداختی احتمالی از جمله ویژگی های مطلوب برای بخش نگهداری نوزادان می باشد. سیستم های کنترلی تحت BMS این بخش عبارتند از :
• سیستم اتیکت زنی هوشمند به نوزادان
• کنترل دسترسی
• نظارت تصویری و امنیتی
• کنترل روشنایی
• کنترل سرمایش، گرمایش و تهویه مطبوع
در اين بخش، نوزادان معمولا در دستگاه هاي مخصوصي به نام انكوباتور و وارمر يا گرم كننده تابشي نگهداري مي‌شوند. دماي اين دستگاه‌ها بر حسب وزن و نياز جسماني نوزادان تنظيم مي‌شود. درجه حرارت، روشنايي، رطوبت، ميزان اكسيژن، جداسازي نوزاد از محيط اطراف و محافظت از او در برابر عوامل عفوني از عواملي هستند كه با توجه به نيازهاي هر نوزادي تنظيم مي‌شوند تا او در بهترين شرايط نگهداري شود. از اینرو به دلیل کنترل دقیق شرایط تهویه مطبوع در این فضا، بحث کنترل مرکزی تهویه مطبوع(HVAC) توسط سیستم مدیریت ساختمان در این بخش دارای اهمیت ویژه است.
ورود و خروج افراد در اين بخش نيز محدود به پرسنل و والدين نوزادان است تا محيط براي نگهداري نوزادان، پاك و عاري از عوامل بيماري‌زا باقي بماند. به علاوه بحث امنیت نوزادان وجود یک سیستم دوربین مدار بسته و یک سیستم کنترل دسترسی دقیق را در این فضا می‌طلبد. یک راهکار برای پیاده‌سازی سیستم کنترل دسترسی، استفاده از تگ های RFID است که با اختصاص آن به هر نوزاد از خروج بی دلیل و بدون هماهنگی او از بخش نوزادان و حتی هر یک از درهای بیمارستان جلو گیری به عمل خواهد آمد.

بانک خون
دستیابی کامل به منابع حیاتی همراه با رعایت کامل قوانین و آیین نامه‌ها مواردی است که سیستم مدیریت هوشمند ساختمان بیمارستان به دنبال ان است و به منظور اجرای آنها موارد زیر باید پیاده سازی شوند:
• کنترل دقیق دما
• نگهداری و ضبط الکترونیکی اطلاعات
• کنترل دسترسی و تردد
• نظارت تصویری و امنیتی
فضای قرنطینه
به حداقل رساندن خطر عفونت بیمارستانی و ایزوله کردن بیماریهای واگیردار و یا بیماران در معرض خطر حمله هدف اصلی هر واحد قرنطینه ای می باشد و برای رسیدن به این اهداف زیرسیستم های زیر باید در سیستم BMS پیاده سازی شوند:
• کنترل یکپارچه مدیریت هوای داخل فضای قرنطینه به همراه کنترل دسترسی و تردد.
• کنترل تهویه و فشار.
• کنترل کیفیت هوا.
• کنترل دما.
4-5- آزمایشگاه
حفظ اطلاعات مربوط به تحقیقات و کنترل شرایط محیط آزمایشگاه، همزمان با به حداقل رساندن هزینه های اجرایی
• کنترل یکپارچه هودهای آزمایشگاه
• کنترل فشار محیط آزمایشگاه
• ثبت و ضبط الکترونیکی اطلاعات و داده ها برای ارائه به بازرسین مراجع ذیصلاح
• افزایش بهره وری انرژی
4-6- داروخانه
جلوگیری از سرقت دارو و بیشترین راندمان انرژی در داروخانه مشخصه هایی است که سیستم BMS در یک داروخانه به دنبال ان می باشد و برای رسیدن به آنها زیرسیستم های زیر باید پیاده سازی شوند:
• کنترل دسترسی و تردد.
• کنترل تهویه و دما، متناسب با شرایر نگهداری داروها.
• نظارت تصویری و امنیتی.
• کنترل روشنایی بر اساس حضور افراد در داروخانه.
4-7- بخش بستری
بخش بستری نسبت به فضای اتاق عمل و ریکاوری از حساسیت کمتری برخوردار است. هوای اتاق بستری برگشت داده نمی‌شود و در هر ساعت دو مرتبه حجم اتاق بستری با هوای تازه تعویض می‌گردد. به طور کلی شرایط تهویه مطبوع در این فضا به شرح زیر است:
- فشار نسبی اتاق بستری صفر است.
- هوای اتاق بستری برگشت داده نمی شود.
- در هر ساعت دو مرتبه هوای اتاق بستری جابجا می‌گردد.
- در هر ساعت دو مرتبه حجم هوای اتاق بستری بعد از عمل با هوای تازه تعویض می‌گردد.
4-8- بخش مراقبت های ویژه
مانیتورینگ علائم حیاتی بیمار، جلوگیری از تردد های غیر مجاز، کنترل شرایط آسایش از اهداف اصلی این بخش مهم و حیاتی می باشد و برای رسیدن به آنها لازم است زیرسیستم های زیر اجرا شوند:
• کنترل دسترسی و تردد.
• کنترل تهویه و دما، متناسب با شرایط آسایش بیمار در بخش مراقبتهای ویژه.
• نظارت تصویری و امنیتی
• کنترل روشنایی بر اساس حضور پرستار و تیم پزشکی
‌بخشي است كه بدحال‌ترين بيماران، به وسيله پزشكان و پرسنل ديگر، تحت بهترين شرايط و جديدترين و مجهزترين وسايل در دسترس، تحت مراقبت و معالجه قرار مي گيرند. به طور كلي مراقبت و نظارت در این بخش به طور مداوم و دقيق انجام مي شود. اين بخش بايد نزديك بخش اورژانس، اتاق عمل و بخش جراحي مربوط باشد. به طور کلی شرایط تهویه مطبوع در این فضا به شرح زیر است:
- درجه حرارت بخش 26-21 درجه سليسيوس همراه با شرایط نوری مناسب
- رطوبت 70-30 درصد
4-9- سیستم احضار پرستار
به طور خلاصه سیستم احضار پرستار از چهار قسمت تشکیل شده است:
1- دگمه کنار تخت بیمار: معمولا بر روی این دسته چهار عدد دکمه قرار داده شده دکمه بزرگ جهت احضار پرستارمی باشد و با زدن این دکمه شماره تخت و شماره اتاق درخواست کننده در ایستگاه پرستاری نمایش داده می شود. یک دکمه جهت ایجاد تماس صوتی با ایستگاه پرستاری می باشد که با زدن این دکمه بیمار می تواند تماس صوتی با پرستار برقرار کند.
2- سیستم لمسی در داخل ایستگاه پرستاری: تمامی اعلان ها و تماس ها و کنترل روشنایی کل بخش از این سیستم قابل کنترل می باشد. بنابراین در قسمت برنامه نویسی هر دسته بیمار دارای یک آدرس نرم افزاری می باشد که شماره تخت و اتاق در داخل این آدرس می باشد و دستگاه موجود در ایستگاه پرستاری با این آدرس بندی، اتاق و تخت بیمار را شناسایی می کند و با آن ارتباط برقرار می نماید. در تمامی دسته ها نیز از یک عدد سنسور دما استفاده می شود که دمای اتاق ها را به واحد پرستاری انتقال داده و بر روی دستگاه نشان می دهد.
3- چراغ اعلان بر سردر هر اتاق: این چراغ عموماً از LED های قرمز رنگ ساخته می شود و به محض اینکه بیمار شصتی احضار پرستار را فشار می دهد این چراغ شروع به چشمک زدن در بالای درب اتاق بستری می کند و به این ترتیب اگر پرستار داخل ایستگاه پرستاری نباشد و در راهرو بیمارستان در حال سرکشی به بیماران باشد می تواند متوجه نیاز بیمار اتاق مربوطه به حضور پرستار شده و در اسرع وقت بر تخت بیمار حاضر شود.
4- نمایشگر بزرگ جهت نصب در سالن بخش ها: از این نمایشگرها به منظور مانیتورینگ وضعیت احضار پرستار در بخش استفاده می شود و در آن می توان دید که کدام تخت در کدام اتاق اقدام به احضار پرستار نموده است.

به طور کلی سیستم های احضار پرستار دارای مزایای بسیاری هستند که می توان به موارد زیر اشاره کرد:
• آرامش رواني بيمار
• ارتباط سريع و آسان بين بيمار و پرستار
• كاهش فشار كاري روي كادر پرستاري
• امكان نظارت و مديريت بهينه ارائه خدمات درماني به بيماران به وسيله گزارش گيري از سيستم احضار پرستار
• ارتباط با كامپيوتر و شبكه و سيستم HIS و سیستم BMS و ارائه گزارش های متنوع در رابطه با ميزان تماس بيماران با ایستگاه پرستاري و نحوه و سرعت پاسخگويي به آنان
4-10- کنترل گازهای طبی
امروزه سيستم مركزي توزيع گازهاي طبي، بعنوان يكي از تجهيزات ضروري در بيمارستان مورد قبول دست اندركاران مهندسي ساختمان‌هاي درماني قرار گرفته است. سيستم مركزي توزيع گازهاي طبي نسبت به سیستم های صنعتی از كارآيي بسيار بيشتري برخوردار است و گاز را به مقدار لازم بدون قطع با فشار كنترل شده و به طور اطمينان بخش به نقاط مصرف مي‌رساند. در این سيستم، گاز مورد نظر هميشه در دسترس بيمار مي‌باشد و چون كپسول‌هاي گاز در فضاي داخل بيمارستان نيست در صورت نشت
گاز از كپسول‌ها خطري ايجاد نمي‌شود. مهمترين گازهايي كه در فضاهاي بيمارستان كاربرد دارند عبارتند از: اكسيژن، گاز بيهوشي، هواي فشرده، ازت، اكسيدكربن، اتيلن و هليوم. سيستم ايجاد خلأ نيز به سبب كاربرد فراوان آن در فضاهاي بيمارستان معمولاً جزيي از سيستم گازهاي طبي به شمار مي‌رود.

- اهداف استفاده از یک سیستم مدیریت هوشمند یکپارچه در بیمارستان
• کاهش مصرف انرژی.
• کنترل دقیق پارامترهای آسایش برای بیماران اعم از دما، رطوبت و . . .
• افزایش سطح آسایش بیماران، کارکنان و مراجعین به بیمارستان.
• افزایش راندمان و بهره وری و کسب اعتبار روز افزون برای بیمارستان.
• کاهش میزان کارکرد دستگاهها و کاهش استهلاک آنها و کاهش هزینه‌های نگهداری و تعمیرات.
• درآمد‌زایی از محل صرفه جویی انرژی و کاهش هزینه‌های نگهداری و تعمیرات.
• تضمین یک محیط امن برای بیماران تا در آن، دوره درمان خود را پشت سرگذارند.
• دستیابی به یک سیستم دقیق و یکپارچه مدیریت هوشمند ساختمان.
• کنترل تمام دستگاههای پزشکی در صورتیکه قابلیت کنترل شدن توسط BMS را داشته باشند.